Bitcoin
$36,278.72
+2568.38
(+7.62%)
Ethereum
$2,412.65
+173.54
(+7.75%)
Ripple
$0.60
+0.03
(+5.44%)
Litecoin
$107.72
+6.98
(+6.93%)
EOS
$2.19
+0.14
(+6.73%)
Cardano
$1.03
+0.04
(+4.34%)
Stellar
$0.19
+0.02
(+8.56%)
NEO
$17.86
+1.26
(+7.59%)
NEM
$0.10
+0.01
(+7.8%)
DigitalCash
$90.05
+5.39
(+6.37%)
Tether
$1.00
0
(0%)
Binance Coin
$371.65
+26.98
(+7.83%)
QTUM
$5.46
+0.36
(+6.96%)
Verge
$0.01
0
(+7.62%)
Ontology
$0.44
+0.03
(+6.45%)
ZCash
$94.13
+10.29
(+12.27%)
Steem
$0.28
+0.01
(+5.34%)

کاربرد بلاک چین: چرا فناوری زنجیره بلوکی انقلاب دنیای مجازی است؟

برای آن‌که فناوری زنجیره بلوکی یا همان بلاک چین به عنوان زیرساخت وب، در زندگی‌تان مفید باشد و بتوانید از مزایای آن بهره‌مند شوید، نیاز نیست چیز زیادی درباره‌ی آن بدانید. در مقاله قبلی نکات مهمی درباره چیستی بلاک چین بیان کردیم و در این مقاله به چند کاربرد بلاک چین در جهان اشاره میکنیم که باعث انقلاب شگرفی در دنیای مجازی شده است. با دیجی کریپتو همراه باشید.

چه کسانی از بلاک چین استفاده خواهند کرد؟

درحال‌حاضر، دنیای مالی قوی‌ترین مصارف‌ را برای فناوری ارائه می‌کند. برای نمونه، حواله‌های نقدی بین‌المللی. بانک جهانی تخمین می‌زند بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار امریکا طی نقل و انتقالات پول در ۲۰۱۵ ارسال شدند. و هم‌اکنون، تقاضای بالایی برای توسعه‌دهندگان بلاک چین وجود دارد.

بلاک چین به صورت بالقوه پای واسطه را از این قبیل انواع تراکنش‌ها قطع می‌کند. محاسبه‌ی شخصی با اختراع واسط گرافیکی کاربر (GUI) در دسترس عموم مردم قرار گرفت، که شکل “‌دسکتاپ‌”‌ به آن داد. به همین شکل، رایج‌ترین واسط گرافیکی کاربری که برای بلاک چین طراحی شدند، به اصطلاح، نرم‌افزارهای کاربردی “‌کیف پول‌”‌ نامیده می‌شوند که آدم‌ها از آن، برای خرید با بیت کوین استفاده می‌کنند، و آن را در کنار سایر ارزهای رمز پایه ذخیره می‌کنند.

تراکنش‌های آنلاین (برخط) اتصال نزدیکی با فرآیندهای تایید هویت دارند. به راحتی می‌توان تصور کرد که نرم‌افزارهای کاربردی کیف پول در سال‌های آینده به گونه‌ای دگرگون می‌شوند تا سایر انواع مدیریت هویت را شامل کنند.

“‌هویت و شهرت آنلاین (برخط) تمرکز زدایی خواهند شد. ما صاحب داده‌هایی خواهیم شد که متعلق به خودمان است.‌”

  • ویلیام موگایار، نویسنده‌ی کتاب “‌بلاک چین کسب و کار: تعهد، اقدام، و کاربرد فناوری اینترنت جدید (۲۰۱۵)‌”‌

بلاک چین و امنیت پیشرفته

با ذخیره‌سازی داده‌ها در سراسر شبکه، بلاک چین یا زنجیره بلوکی خطراتی را که همراه متمرکز بودن داده‌ها هستند، از بین می‌برد.

شبکه‌ی بلاک چین فاقد نقاط آسیب‌پذیر متمرکزی است که هکرهای رایانه‌ای بتوانند از آنها سوء استفاده کنند. اینترنت امروزی دارای مشکلات امنیتی است که برای همگان آشنا هستند. همه‌ی ما برای محافظت از هویت و دارائهای آنلاین‌مان بر سامانه‌ی “نام کاربری / رمز عبور (پسورد)”‌ متکی هستیم. روش‌های امنیتی بلاک چین از فناوری رمزگذاری استفاده می‌کنند.

اساس این روش‌ها، به اصطلاح، “‌کلیدهای‌”‌ عمومی و خصوصی هستند. یک “‌کلید عمومی‌“‌ (رشته‌ی بلند و تصادفی از ارقام) آدرس کاربران روی بلاک چین است. بیت کوین‌های ارسال شده در سراسر شبکه به عنوان متعلقات آن آدرس ثبت می‌شوند. “‌کلید خصوصی‌”‌ مانند یک رمز عبوری است که به صاحب‌اش امکان دسترسی به بیت کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتال را می‌دهد. داده‌های‌تان را در بلاک چین ذخیره کنید، زیرا فساد ناپذیر است. این یک ادعای واقعی است؛ با این حال، محافظت از دارایی‌های دیجیتال‌تان نیازمند حراست از کلید خصوصی است؛ این کار را می‌توانید با چاپ کردن آن، و ایجاد کیف پول کاغذی انجام دهید.

بلاک چین، نسخه‌ی سوم وب

بلاک چین به کاربران اینترنت توانایی ایجاد ارزش و تایید اطلاعات دیجیتالی می‌دهد. نرم‌افزارهای کاربردی کسب و کاری جدید چه نتایجی خواهند داشت؟

قراردادهای هوشمند

دفاتر کل توزیع شده، رمزگذاری قراردادهای ساده‌ای را تصدیق می‌کنند که هنگام برآورده شدن شرایط خاص، اجرایی خواهند شد. اتیریم پروژه‌ی بلاک چین متن بازی است که به طور ویژه‌ای برای درک این احتمال ساخته شد. اتیریم که هنوز در مراحل اولیه به سر می‌برد، دارای قدرت بالقوه‌ای است که از فواید بلاک چین‌ها در مقیاسی واقعا بزرگ، حداکثر استفاده را بکند و بتواند جهان را تغییر دهد.

قراردادهای هوشمند، در سطح توسعه‌ی فعلی این نرم‌افزار، می‌توانند برای اجرای کارکردهای ساده برنامه‌ریزی شوند. برای نمونه، اوراق بهادار مشتقه، با استفاده از فناوری بلاک چین، می‌تواند در صورت برآورده شدن معیارهای خاص یک ابزار مالی، به صورت کامل پرداخت شود، و بیت کوین اجازه می‌دهد این پرداخت به صورت خودکار انجام شود.

پیش‌بینی بازارها

ثابت شده است که جمع‌سپاری پیش‌بینی‌ها در زمینه‌ی احتمال یک رویداد دارای درجات بالایی از دقت است. میانگین‌گیری نظرات پیش ذهنیت‌های بررسی نشده‌ای را که می‌توانند قضاوت را خدشه‌دار کنند، حذف می‌کند. پیش‌بینی بازارهایی که بر اساس پیامدهای یک رویداد پول پرداخت می‌کنند نیز در بلاک چین فعال هستند. زنجیره‌های بلوکی یا همان بلاک چین‌ها، فناوری “‌خرد جمعی‌”‌هستند که بدون شک در سال‌های آینده صاحب نرم‌افزارهای کاربردی (اپلیکیشن) خواهند شد.

اپلیکیشن پیش‌بینی بازار اوگر (Augur)، که هم‌چنان در نسخه‌ی بتا است، پیشنهادهای اشتراکی را در زمینه‌ی پیامدهای رویدادهای واقعی جهان ارائه می‌کند. شرکت‌کنندگان می‌توانند با تصدیق پیش‌بینی‌های صحیح پول دربیاورند. هر چه سهم خریداری شده‌ی پیامد انتخاب صحیح پیش‌بینی بیش‌تر باشد، پول بیش‌تری به شرکت‌کنندگان پرداخت خواهد شد. با داشتن یک سهم کوچک در صندوق‌ها (کم‌تر از یک دلار)، هر شخص می‌تواند یک سوال بپرسد، بر اساس یک پیامد پیش‌بینی شده یک بازار ایجاد کند، و نیمی از تمام کارمزدهای تراکنش بازار ایجاد شده را وصول کند.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا چیست؟ مدیریت کنترل‌ شده‌ی شبکه برای برخی انواع دستگاه‌های الکترونیکی – برای نمونه، نظرات بر دمای هوا در تجهیزات انبار. قراردادهای هوشمند مدیریت خودکار سامانه‌های از راه دور را ممکن می‌سازند. ترکیبی از نرم‌افزار، حسگر، و شبکه، مبادله‌ی اطلاعات را میان اشیا و این ساز و کارها تسهیل می‌کند. نتیجه‌ی این ترکیب می‌تواند کارایی سامانه را افزایش دهد و میزان بهای مورد نیاز برای نظارت را بهبود ببخشد.

بزرگ‌ترین بازیگران عرصه‌ی تولید، فناوری، و ارتباطات از راه دور، بر سر تسلط بر اینترنت اشیا با هم رقابت می‌کنند. سامسونگ، آی‌بی‌ام، و ای‌تی‌اند‌تی را در نظر بگیرید. نرم‌افزارهای کاربردی اینترنت اشیا، به عنوان توسعه‌ی طبیعی زیرساخت موجود که توسط صاحبان آن کنترل می‌شوند، همه‌ی کارها را، از نگهداری و تعمیرات پیشگویانه‌ی بخش‌های مکانیکی گرفته تا تحلیل داده‌ها، به طور کامل انجام می‌دهند، و مدیریت سامانه‌های خودکار را در مقیاس انبوه نشان می‌دهند.

اقدامات ضد پول‌شویی (AML) و شناخت مشتریان (KYC)

اقدامات ضد پول‌شویی و شناخت مشتریان، قدرت بالقوه‌ای برای انطباق با بلاک چین دارند. درحال‌حاضر، نهادهای مالی باید برای هر مشتری کار فشرده‌ای شامل فرآیند چند مرحله‌ای را به اجرا برسانند. بهای شناخت مشتریان (know your customer [KYC]) را می‌توان از طریق تایید سرویس گیرنده در سراسر نهاد‌ها، و به طور هم زمان، افزایش تاثیر نظارت و تحلیل کاهش داد.

استارت‌آپی به نام پولی‌کوین، دارای راه‌حلی برای اقدامات ضد پول‌شویی و شناخته مشتریان است که شامل تراکنش‌های تحلیل می‌شود. آن دسته از تراکنش‌هایی که در صحت‌شان تردید وجود دارد، به مامورین انطباق ارجاع داده می‌شوند. استارت‌آپ دیگری به نام تریدل، در حال توسعه‌ی نرم‌افزار کاربردی به نام تراست این موشن (تیم) هستند. نرم‌افزار ‌”‌تیم‌”‌ خود را با شعار “‌اینستاگرام برای شناخت مشتریان‌”‌ توصیف می‌کند، به مشتریان امکان می‌دهد از اسناد کلیدی (نظیر گذرنامه، قبض‌های آب، برق، گاز و غیره) اسنپ‌شاپ تهیه کنند. وقتی این تصویر توسط بانک تایید شد، این داده‌ها به صورت رمزنگاری بر روی زنجیره بلوکی ذخیره می‌شوند