Bitcoin
$36,398.53
+1880.95
(+5.45%)
Ethereum
$2,415.70
+78.84
(+3.37%)
Ripple
$0.60
+0.02
(+2.87%)
Litecoin
$108.39
+4.94
(+4.78%)
EOS
$2.20
+0.09
(+4.03%)
Cardano
$1.02
+0.01
(+0.99%)
Stellar
$0.19
+0.01
(+5.25%)
NEO
$18.00
+1
(+5.88%)
NEM
$0.10
+0.01
(+5.81%)
DigitalCash
$90.56
-0.37
(-0.41%)
Tether
$1.00
0
(0%)
Binance Coin
$371.78
+18.67
(+5.29%)
QTUM
$5.48
+0.24
(+4.5%)
Verge
$0.01
0
(+1.39%)
Ontology
$0.45
+0.02
(+5.17%)
ZCash
$94.11
+5.72
(+6.47%)
Steem
$0.28
-0
(-0.36%)

هاوینگ بیت کوین (Halving) چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد

هاوینگ بیت کوین (Halving) معمولا هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد. اتفاقی نیست که سومین هاوینگ بیت کوین در سالی رخ بدهد (۲۰۲۰) که محبوبیت این رمز ارز (به عنوان یک دارایی جایگزین) به بالاترین حد خود از زمان پیدایش آن رسیده باشد.

هاوینگ (halving) به زبان انگلیسی یعنی ‌”‌نصف کردن‌”‌؛ این یکی از مهم‌ترین اتفاقات در دنیای رمز ارز برتر جهان، یعنی بیت کوین‌، است.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

یک “‌بلاک‌”‌ بر روی بلاک چین بیت کوین یک مگا بایت از ارزش سوابق معاملات بیت کوین را در خود ذخیره می‌کند.

“‌ماینرها‌”‌ یا استخراج‌کنندگان برای افزودن بلاک بعدی از طریق استفاده از سخت‌افزارهای مخصوص برای حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی و تولید یک خروجی ۶۴ کاراکتری تصادفی به نام “‌هش‌”‌ با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ آن‌ها با تکمیل این فرایند، بلاک را قفل می‌کنند تا غیر قابل تغییر بماند. ماینرها با تکمیل این بلاک‌ها، مقداری بیت کوین بابت پاداش دریافت می‌کنند.

هنگامی که این رمز ارز برای نخستین بار منتشر شد، ماینرها بابت هر بلاک ۵۰ بیت کوین دریافت می‌کردند. ادان یاگو، یکی از بنیان‌گذاران پروتکل مالی غیرمتمرکز مبتنی بر سوورین، در این مورد می‌گوید، “‌در اولین دوره از انتشار بیت کوین، استخراج‌کنندگان اولیه می‌توانستند بابت استخراج بیت کوین در این شبکه مشوق‌های خوبی دریافت کنند، حتی پیش از آن‌که موفقیت آن‌ها در شبکه کاملا مشخص شود.‌”‌

هاوینگ بیت کوین یعنی نصف شدن سرعت تولید بیت کوین؛ این اتفاق در ازای استخراج هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک، یا حدود هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد، و تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین به طور کامل استخراج شوند، ادامه می‌یابد.

نخستین هاوینگ بیت کوین در ۲۰۱۲ پاداش استخراج یک بلاک را از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین رساند. در ۲۰۱۶، هاوینگ بار دیگر پاداش‌ها را به ۱۲.۵ بیت کوین به ازای هر بلاک کاهش داد، و از ۱۱ می ۲۰۲۰، با استخراج هر بلاک جدید فقط ۶.۲۵ بیت کوین جدید به ماینرها تعلق می‌گیرد.

به گفته‌ی کالب چن، حامی ارز دیجیتالی و حریم خصوصی در PIA (شبکه‌ی دسترسی خصوصی به اینترنت)، “‌ماینرها مسلما باید برای هاوینگ برنامه‌ریزی داشته باشند، زیرا وقوع این اتفاق نشان‌دهنده‌ی یک ریزش فوری در درآمدشان خواهد بود.‌”‌ هاوینگ یک ویژگی ذاتی سیستم بیت کوین به شمار می‌رود؛ اتفاقی که تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر تمام جنبه‌های این رمز ارز می‌گذارد.

چه تاثیری روی قیمت دارد

خریداران بیت کوین نیز باید از این ویژگی سیستمی آگاه باشند، زیرا وقوع یک هاوینگ معمولا با ایجاد نوسانات بسیار بالایی در این رمز ارز همراه است.

سرگی کیتروف، موسس و مدیر عامل Listing.Help خاطرنشان می‌کند، “‌تحلیلگران سایت خبر کوین‌دسک دقیقا یک ماه قبل و یک ماه بعد از هر هاوینگ شاهد موج عظیمی در حجم معاملات بیت کوین بوده‌اند.‌”‌

دلیل این مسئله روشن است – با وقوع هر هاوینگ بیت کوین، تامین بیت کوین‌های موجود کاهش می‌یابد؛ از این رو، حجم بیت کوین‌هایی که قرار است استخراج شوند، افزایش می‌یابد. و این نوسانات شانس رسیدن به بیت کوین و سود ناشی از آن را برای افراد دیگر نیز بیش‌تر می‌کنند.

برای درک بهتر این مسئله،‌ می‌توانید نگاهی به تاریخچه‌ی بیت کوین بیندازیم. نخستین هاوینگ در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد – قیمت بیت کوین در آن زمان فقط ۱۲ دلار بود؛ ظرف یک سال، قیمت بیت کوین به طرز عجیبی به ۱۰۰۰ دلار رسید. در ۹ جولای ۲۰۱۶، دومین هاوینگ رخ داد – قیمت بیت کوین به ۶۷۰ دلار سقوط کرد، ولی در جولای ۲۰۱۷ به طور ناگهانی به ۲۵۵۰ دلار افزایش یافت. در دسامبر همان سال، قیمت بیت کوین به بالاترین نقطه در آن زمان رسید: ۱۹۷۰۰ دلار.

با وقوع آخرین هاوینگ در می ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین به ۸۷۸۷ دلار رسید – و در ماه‌های بعد از آن، قیمت این رمز ارز به طور ناگهانی سر به فلک کشید. فقط ظرف چند هفته، قیمت بیت کوین بارها و بارها رکوردهای قبل از خود را در هم شکست و هم‌اکنون به ۵۳۸۸۷ دلار رسیده است. البته، بالاترین رکورد قیمت بیت کوین متعلق به ۲۱ فوریه‌ی ۲۰۲۱ بود که از ۵۸،۰۰۰ دلار نیز عبور کرد.

البته، برای تحلیل علت صعود ناگهانی قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ، باید عوامل مختلفی را مد نظر قرار داد: افزایش اخباری که رمز ارزها و بیت کوین را پوشش می‌دهند، افزایش علاقه‌ به ناشناس بودن دارایی دیجیتالی، و افزایش آهسته ولی پیوسته‌ی موارد کاربرد رمز ارزها در دنیای واقعی. به این ترتیب، اگر بخواهید به تجربه‌های تاریخی اهمیت بدهید و بر آن‌ها تکیه کنید، هاوینگ بیت کوین در سال‌های گذشته همواره به عنوان یک کاتالیزور سرکش برای افزایش باورنکردنی قیمت این رمز ارز برای بلند مدت عمل کرده است.

البته یادآور می‌شویم، سومین هاوینگ در تاریخ کوتاه مدت بیت کوین از جنبه‌های دیگر نیز بر اکوسیستم بیت کوین تاثیر گذاشته است. در درجه‌ی اول، شمار ماینرهای بیت کوین، طبق پیش‌بینی‌ها، به طرز گسترده‌ای کاهش یافت؛‌ زیرا جذابیت پاداش اقتصادی استخراج بیت کوین کم‌تر شد، و سود این کار نیز برای ماینرهایی که از کارایی کافی برخوردار نیستند، کاهش یافت.

 هاوینگ بعدی چه وقت اتفاق می‌افتد؟‌

روزهای جریان آزاد بیت کوین به پایان رسیده است.

تمام بیت کوین‌های “‌آسان‌”‌ استخراج شده‌اند؛ از ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج، بیش از ۱۸.۵ میلیون، یا نزدیک به ۸۹ درصد، تاکنون استخراج شده‌اند و در جریان هستند. تقریبا روزانه ۹۰۰ بیت کوین جدید استخراج، و وارد جریان دیجیتال می‌شوند؛ با توجه به پیشرفت‌هایی که در توان محاسباتی ماینرها به دست آمده است، سرعت استخراج بیت کوین نیز بیش‌تر شده، و بنابراین، احتمالا آمار استخراج روزانه نیز افزایش یافته است.

از آن‌جا که هاوینگ‌های دیگری نیز به مرور زمان اتفاق خواهند افتاد، سرعت رشد تامین بیت کوین تا استخراج تمام ۲۱ میلیون بیت کوین هم‌چنان تحت کنترل در می‌آید؛ پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند آخرین بخش از بیت کوین در ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد.

تاریخ دقیقی برای نصف شدن پاداش استخراج یک بلاک (هاوینگ بعدی) وجود ندارد. وقوع هاوینگ بعدی به این مسئله بستگی دارد که چه زمان ۲۱۰،۰۰۰ بلاک دیگر به طور کامل استخراج خواهند شد.

با توجه به این‌که بیت کوین‌های جدید تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک بار استخراج می‌شوند، هاوینگ بعدی احتمالا نزدیک ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد – و در آن روز که هنوز تاریخ دقیق‌اش مشخص نیست، پاداش ماینرها به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت. ماینرهای بیت کوین و سرمایه‌گذاران از همین الان باید به خوبی خود را برای چنین روزی آماده کنند.    ‌