Bitcoin
$36,278.72
+2568.38
(+7.62%)
Ethereum
$2,412.65
+173.54
(+7.75%)
Ripple
$0.60
+0.03
(+5.44%)
Litecoin
$107.72
+6.98
(+6.93%)
EOS
$2.19
+0.14
(+6.73%)
Cardano
$1.03
+0.04
(+4.34%)
Stellar
$0.19
+0.02
(+8.56%)
NEO
$17.86
+1.26
(+7.59%)
NEM
$0.10
+0.01
(+7.8%)
DigitalCash
$90.05
+5.39
(+6.37%)
Tether
$1.00
0
(0%)
Binance Coin
$371.65
+26.98
(+7.83%)
QTUM
$5.46
+0.36
(+6.96%)
Verge
$0.01
0
(+7.62%)
Ontology
$0.44
+0.03
(+6.45%)
ZCash
$94.13
+10.29
(+12.27%)
Steem
$0.28
+0.01
(+5.34%)

بلاک چین چیست: ۵ نکته درباره فناوری زنجیره بلوکی که باید بدانید

اگر چیزهایی در مورد رمز ارزها شنیده‌اید، احتمالا اصطلاح بلاک چین یا همان فناوری زنجیره بلوکی نیز به گوش‌تان خورده است؛ زیرا این فناوری همان چیزی است که باعث منحصر به فرد و ارزشمند شدن رمز ارزها شده است.

بلاک چین، به زبان بسیار ساده، روشی است برای ذخیره‌سازی تمام تراکنش‌های بیت کوین در یک دفتر کل که به هر یک از کوین‌ها متصل است.

بلاک چین، از دیدگاه دیجیتالی، در حقیقت به معنی زنجیره‌ای از بلاک‌های برنامه‌ای است. هر بلاک فهرستی از جزییات تراکنش نظیر تاریخ، ساعت، میزان، و طرف‌های معامله را در خود ثبت می‌کند. تمام بلاک‌ها در کنار هم یک زنجیره را تشکیل می‌دهند که به عنوان یک پایگاه داده‌ی رمزنگاری شده، به طور عمومی در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

بلاک چین به دفتر کل بیت کوین یک ساختار کامل می‌بخشد. دفتر کل به وسیله‌ی رمزنگاری برنامه‌نویسی می‌شود تا محتویات آن از دست هکرها در امان بمانند و هم‌چنین، به راحتی به هر کامپیوتر دیگر در شبکه کپی شوند. هم‌چنین، استفاده از رمزنگاری جعل کوین‌ها را بسیار دشوار کرده است.

۱. فناوری بلاک چین

“‌بلاک چین دفتر کل دیجیتالی فساد ناپذیری از تراکنش‌های اقتصادی است که می‌تواند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که نه فقط تراکنش‌های مالی، بلکه هر چیز ارزشمند مجازی دیگری را نیز ثبت کند.‌”‌

  • دان و الکس تپسکات، نویسندگان کتاب انقلاب زنجیره بلوکی (۲۰۱۶)

۲. پایگاه داده‌ی توزیع شده

صفحه گسترده‌ای را تصور کنید که هزاران بار در سراسر شبکه‌ای از رایانه‌ها تکثیر می‌شود. سپس، تصور کنید این شبکه به گونه طراحی شده باشد که مرتبا این صفحه گسترده را به‌روز رسانی کند؛ به این ترتیب، درک پایه‌ای از بلاک چین را به‌دست آورده‌اید.

اطلاعات در یک بلاک چین به صورت یک پایگاه داده‌ی مشترک – و دائما قابل تطبیق – وجود دارند. این روش استفاده از شبکه دارای فواید روشن و آشکاری است. پایگاه داده‌ی بلاک چین هرگز در یک مکان واحد ذخیره نمی‌شود، به این معنی که موارد ثبت شده‌ی موجود در آن، به واقع، عمومی و به آسانی قابل اثبات و رسیدگی هستند. هیچ نسخه‌ی متمرکزی از این اطلاعات وجود ندارد که هکرها بتوانند در آن خرابکاری و فساد ایجاد کنند. داده‌های بلاک چین که میلیون‌ها رایانه به صورت هم‌زمان از آنها میزبانی می‌کنند، برای همه‌ی آدم‌ها در اینترنت قابل دسترسی هستند.

برای رسیدن به درک عمیق‌تری از نمونه‌ی صفحه گسترده‌ی گوگل، شما را به مطالعه‌ی بخشی از نظرات یک متخصص بلاک چین دعوت می‌کنیم.

۳. بلاک چین به صورت گوگل داکس

“‌روش سنتی اشتراک‌گذاری اسناد با همکاری طرفین به این صورت است که یکی از طرفین یک سند مایکروسافت ورد را به طرف دیگر (به عنوان گیرنده) ارسال می‌کند، و از وی می‌خواهد آن را مرور و اصلاح کند. مشکل این روش این است که فرستنده تا زمان دریافت نسخه‌ی عودت داده شده‌ی این سند، نمی‌تواند آن را مشاهده یا تغییراتی در آن ایجاد کند، زیرا تا وقتی که طرف مقابل در حال انجام کار بر روی آن است، امکان ویرایش برای طرف اول بسته است. پایگاه‌های داده‌ی امروزی نیز به همین صورت کار می‌کنند. دو صاحب سند نمی‌توانند به صورت هم‌زمان بر روی آن کار کنند. بانک‌ها نیز به همین شکل مانده حساب‌ها و انتقالات را نگهداری می‌کنند؛ هنگام انجام انتقال موقتا دسترسی را می‌بندند (یا مانده را کاهش می‌دهند)، سپس طرف مقابل را به‌روز رسانی می‌کنند، و آن‌گاه، دسترسی را دوباره باز می‌کنند (یا دوباره‌ به‌روز رسانی می‌کنند).

با استفاده از گوگل داکس (یا صفحه‌ گسترده‌های گوگل)، هر دو طرف هم‌زمان به اسناد مشابه‌ای دسترسی دارند، و نسخه‌ی واحدی از آن اسناد همواره برای طرفین قابل مشاهده است. هنگامی که اشتراک‌گذاری شامل شماری از آدم‌ها باشد، بخش توزیع شده نیز وارد میدان می‌شود.

تصور کنید برای تعدادی از اسناد حقوقی نیز از این روش استفاده شود. به جای دست به‌دست کردن این اسناد به یکدیگر، گم شدن یا سلب دسترسی به نسخ، و عدم همگام‌سازی نسخه‌ها با یکدیگر، می‌توان تمام اسناد کسب و کاری را به اشتراک گذاشت – به جای آن‌که مدام دست به دست‌شان کنیم. بسیاری از قراردادهای حقوقی نیز برای استفاده در این نوع از گردش کار، ایده‌آل هستند. برای به اشتراک‌گذاری اسناد به زنجیره بلوکی (بلاک چین) نیاز ندارید، بلکه نمونه‌ی اسناد به اشتراک گذاشته شده، نمونه‌ای قدرتمند است.‌”‌

  • ویلیام موگایار، مشاوره‌ سرمایه‌گذاری، کارآفرین x۴، بازاریاب، استراتژیست، و متخصص بلاک چین

۴. ماندگاری و آسیب‌ناپذیری بلاک چین (زنجیره بلوکی)

فناوری بلاک چین از این لحاظ شبیه اینترنت است که دارای ویژگی آسیب‌ناپذیری درونی است. بلاک چین، با ذخیره‌سازی بلوک‌هایی از اطلاعات که در سراسر شبکه به صورت یکسان هستند، هرگز:

الف. توسط هیچ موجود واحدی کنترل نمی‌‌شود.
ب. در هیچ نقطه‌ی واحدی دچار شکست نمی‌شود.

بیت کوین در ۲۰۰۸ اختراع شد. از آن زمان تاکنون، زنجیره بلوکی بیت کوین بدون اختلال قابل توجهی به کار ادامه داده است. (تا به امروز، همه‌ی مشکلات مربوط به بیت کوین به دلیل هک یا سوء مدیریت ایجاد شده‌اند. به عبارت دیگر، این مشکلات ناشی از سوء نیت و خطای انسانی بوده‌اند، نه نقص در مفاهیم پایه‌ی بلاک چین.)

اینترنت به خودی خود ثابت کرده است که تقریبا برای ۳۰ سال ماندگار بوده است. این دستاورد و نشانه‌ی خوبی برای فناوری زنجیره بلوکی است که هم‌چنان به توسعه ادامه می‌دهد.

“‌بلاک چین، به همان میزان که یک پدیده‌ی انقلابی به نظر می‌رسد، در حقیقت، ساز و کاری است که همه‌ی افراد را به بالاترین درجه‌ی مسئولیت و پاسخ‌گویی می‌رساند. با استفاده از بلاک چین دیگر هیچ تراکنش ناموفق، خطای انسانی یا ماشینی، یا حتی تبادلات بدون رضایت طرفین وجود نخواهد داشت. گذشته از همه‌ی این‌ها، مهم‌ترین حوزه‌ای که بلاک چین می‌تواند در آن کمک‌رسان باشد، تضمین اعتبار تراکنشی است که نه تنها به وسیله‌ی ثبت آن در دفتر اصلی، بلکه در سامانه‌ای از دفترهای متصل به هم و توزیع شده‌ای انجام می‌شود که همه‌ی آنها از طریق ساز و کار اعتبار سنجی امن به یکدیگر متصل هستند.‌”‌

۵. شفافیت و فساد ناپذیری

شبکه‌ی بلاک چین در شرایطی از اجماع و وفاق به سر می‌برد؛‌ به این صورت که هر ده دقیقه یک بار، به صورت خودکار، توسط خودش بررسی می‌شود. نوعی اکوسیستم خودْ حسابرسیِ ارزش دیجیتالی؛ شبکه‌ای که همه‌ی تراکنش‌های ایجاد شده را در هر دوره‌ی ده دقیقه‌ای با یکدیگر تطبیق می‌دهد. به هر گروه از این تراکنش‌ها یک “‌بلوک (یا بلاک، block)‌”‌ می‌گویند. دو ویژگی مهم را می‌توان از این مسئله نتیجه گرفت:

الف. شفافیت: داده‌ها به صورت کلی در شبکه جاسازی می‌شوند؛ یعنی طبق تعریف، به صورت عمومی.
ب. فساد ناپذیری: تغییر هر واحد اطلاعات در زنجیره‌ بلوکی (بلاک چین) یعنی به کار بستن مقدار عظیمی از نیروی محاسباتی (رایانشی) برای برتری یافتن بر کل شبکه.

روی کاغذ، این کار شدنی است. در عمل، انجام این کار بعید است. برای نمونه، به‌دست گرفتن کنترل سامانه برای دستیابی به بیت کوین، باعث نابودی ارزش بیت کوین نیز می‌شود.

“‌بلاک چین مشکل دستکاری را حل کرده است. وقتی در جوامع غربی از این مشکل صحبت می‌کنم، آنها می‌گویند تا به گوگل، فیس‌بوک، یا به بانک‌های‌مان اعتماد داریم. ولی سایر نقاط دنیا آن‌چنان به سازمان‌ها و شرکت‌های‌شان اعتماد ندارند – منظورم افریقا، هند، اروپای شرقی، یا روسیه است. این مشکل متعلق به مناطقی نیست که آدم‌های‌اش واقعا ثروتمند هستند. فرصت‌های بلاک چین در کشورهایی که هنوز به آن سطح از ثروت نرسیده‌اند، در بالاترین حد قرار دارند.‌”‌