Bitcoin
$35,631.74
+506.41
(+1.44%)
Ethereum
$2,183.72
-6
(-0.27%)
Ripple
$0.75
-0.04
(-4.86%)
Litecoin
$153.24
-1.16
(-0.75%)
EOS
$4.44
-0.06
(-1.4%)
Cardano
$1.39
-0.01
(-0.57%)
Stellar
$0.29
-0
(-1.06%)
NEO
$44.18
-0.54
(-1.21%)
NEM
$0.14
-0
(-2.77%)
DigitalCash
$153.22
+0.78
(+0.51%)
Tether
$1.00
0
(0%)
Binance Coin
$334.64
+1.03
(+0.31%)
QTUM
$7.55
-0.23
(-2.9%)
Verge
$0.02
-0
(-1.46%)
Ontology
$0.83
-0
(-0.45%)
ZCash
$129.10
-0.56
(-0.43%)
Steem
$0.33
-0.02
(-5.34%)

ایلان ماسک کیست؟ ۱۰ حقیقت جذاب از نابغه‌ی کارآفرین بدانید

ایلان ماسک کارآفرین نابغه که مدتهاست در رقابت با جف بزوس برای کسب عنوان ثروتمندترین مرد جهان تلاش میکند ماه هاست که علاوه بر تسلا و اسپیس ایکس علاقمندی جدیدی در دنیای ارزهای دیجیتال یافته است. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا بدانید ایلان ماسک کیست؟

خانواده و دوران کودکی

کودکی ایلان ماسک

ایلان‌ماسک در بیست و هشت جوئن ۱۹۷۱ در شهر پرتوریا در آفریقای جنوبی متولد شد.مادرش “می ماسک” یک مدل آفریقایی – کانادایی بود و پدرش “ارول ماسک” مهندس بود.ماسک دوران کودکی خود را در کنار برادرش “کیمبال” و خواهرش “توسکا” در آفریقای جنوبی گذراند.پدر و مادرش وقتی ماسک ۱۰ ساله بود از هم جدا شدند.

ایلان ماسک به همراه خواهر و برادرش

تحصیلات

در سال ۱۹۸۹ وقتی ایلان ماسک ۱۷ ساله بود برای اجتناب از رفتن به خدمت اجباری ارتش در کشورش و تحصیل در دانشگاه کويینز به کانادا مهاجرت کرد.ایلان ماسک در همان سال شهروندی کشور کانادا را دریافت کرد.در سال ۱۹۹۲ کانادا را به قصد تحصیل در رشته “بیزنس” و “فیزیک” در دانشگاه پنسیلوانیا ترک کرد.وی در ابتدا با مدرک کارشناسی “اقتصاد” فارغ التحصیل شد و سپس به تحصیل در دوره کارشناسی “فیزیک” پرداخت.

بعد از ترک پنسیلوانیا به کالیفرنیا مهاجرت کرد تا در مقطع .Ph.D در رشته “فیزیک انرژی” به تحصیل بپردازد.مهاجرت او به کالیفرنیا متقارن با انفجار اینترنت بود.وی دو روز بعد از ورود به استنفورد تحصیل را رها کرد و اولین کمپانی خود را تحت عنوان “Zip2” تاسیس کرد.وی در سال ۲۰۰۲ شهروندی آمریکا را دریافت کرد.

ایلان ماسک جوانی

کمپانی ها

کمپانی زیپ ۲ (ZIP)

ایلان ماسک در سال ۱۹۹۵ اولین کمپانی خود را تحت عنوان “زیپ ۲ (ZIP)” به همراه برادرش کیمبال تاسیس کرد.این کمپانی به تولید محتوا برای وب سایت هایی که تازه شروع به کار کرده بودند نظیر “نیویورک تایمز” و “شیکاگو تریبیون” می پرداخت.در سال ۱۹۹۹ یک بخش از کمپانی “کامپک کامپیوتر” کمپانی زیپ ۲ را به مبلغ ۳۰۷ میلیون دلار بصورت نقد به همراه ۳۴ میلیون سهام خریداری کرد.

پی پال

در سال ۱۹۹۹ ماسک به همراه برادرش با استفاده از مبلغ فروش بدست آمده از کمپانی زیپ ۲ ، کمپانی X.com را تاسیس کردند.این شرکت در حوزه خدمات آنلاین پرداخت فعالیت می کرد.ایجاد X.com در سال بعد منجر به ایجاد پی پال که امروزه همه آن را میشناسیم شد.در سال ۲۰۰۲ پی پال به مبلغ یک و نیم میلیارد دلار در بازار سهام توسط ای بی (eBay) خریداری شد.

اسپیس ایکس

ایلان ماسک سومین کمپانی خود را در سال ۲۰۰۲ با عنوان اسپیس ایکس (Space X) با هدف ساخت فضا پیما برای سفرهای تجاری فضایی تاسیس کرد. این کمپانی در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد و ناسا قرارداد رسیدگی به حمل و نقل به ایستگاه بین المللی فضایی با هدف انتقال فضانوردان در آینده را به این شرکت اعطا کرد.

تسلا موتورز

ماسک بنیان گذار، مدیر عامل و معمار محصولات تسلا موتورز می باشد.این کمپانی در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد که به تولید اتومبیل های برقی با قیمت مناسب، باتری ها و سقف های خورشیدی می پردازد.وی بر کلیه ی تولیدات، طراحی و مهندسی محصولات تسلا نظارت دارد.پنج سال بعد از تاسیس این کمپانی، در مارس ۲۰۰۸ تسلا از رودستر (Roadster) که یک اتومبیل اسپرت با شتاب بین ۰ تا ۶۰ مایل در ۳.۷ ثانیه می باشد رو نمایی کرد.این اتومبیل قابلیت جابجایی ۲۵۰ مایل با استفاده از باتری لیتیومی را داراست.

پرتاب موشک فالکون سنگین به همره اتومبیل روستر تسلا به فضا

در سال ۲۰۱۸ اتومبیل روستر تسلا توسط موشک فالکون به فضا پرتاب شد. بر روی صندلی این خودرو عروسکی با لباس فضانوردان قرار دارد و از ضبط این اتومبیل آهنگ “زندگی در مریخ” دیوید بووی خواننده آمریکایی پخش می شود.این اتومبیل در مدار مریخ قرار دارد. ایلان ماسک معتقد است که انگیزه اش از این کار این است که شاید روزی “بیگانگان” اتومبیل او را پیدا کنند و برای یافتن منبع آن کنجکاو شوند.
روستر در فضا

 

زندگی شخصی و ازدواج

ایلان ماسک در سال ۲۰۰۰ با جاستین ماسک ازدواج کرد.حاصل این ازدواج ۶ فرزند می باشد.در سال ۲۰۰۲ اولین فرزند آن ها بعد از گذشت ده هفته از تولدش به دلیل سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) درگذشت.ماسک و جاستین ۵ پسر دیگر دارند: دوقلوهای گریفین و ژاویر متولد ۲۰۰۴ و سه قلوهای کای، ساکسون و دامیان متولد ۲۰۰۶

ایلان ماسک و جاستین ماسک
ایلان ماسک و جاستین ماسک
ایلان ماسک و فرزندانش
ایلان ماسک و فرزندانش

بعد از جدایی از ویلسون، در سال ۲۰۱۰ با تالولا رایلی بازیگر ازدواج کرد.آنها در سال ۲۰۱۲ جدا شدند اما مجدد در سال ۲۰۱۳ ازدواج کردند.در نهایت رابطه آنها در سال ۲۰۱۳ به طلاق ختم شد.

ایلان ماسک به همراه همسرش تالولا
ایلان ماسک به همراه همسرش تالولا

رابطه با آمبر هرد

بعد از جدایی از رایلی رابطه خود را با آمبر هرد در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد و آمبر هرد طلاق خود را از جانی دپ نهایی کرد.مشغله آن دو منجر به جداییشان در آگوست ۲۰۱۷ شد.آن ها ژانویه ۲۰۱۸ مجدد رابطه خود را آغاز کردند اما یک ماه بعد از هم جدا شدند.

ایلان ماسک و آمبر هرد
ایلان ماسک و آمبر هرد

رابطه با گریمز

در می ۲۰۱۸ ماسک رابطه با گریمز موسیقی دان را آغاز کرد.بعد از شروع رابطه گریمز نام خود را به “c” تغییر داد که نمادی بر سرعت نور است که به تشویق ایلان ماسک این کار را انجام داده است.این زوج در ماه مارس ۲۰۱۹ در مجله وال استریت ژورنال در مورد عشق بین شان صحبت کردند.حاصل رابطه با گریمز یک فرزند پسر است که در ۴ می ۲۰۲۰ به دنیا آمد و ماسک نام “X Æ A-12”  را برای فرزندشان انتخاب کرد.پس از اینکه ایالت کالیفرنیا اعلام کرد این نام را قبول نخواهد کرد آن دو نام فرزند خود را به “X Æ A-Xii.” تغییر دادند.

ایلان ماسک و گریمز
ایلان ماسک و گریمز

ایلان ماسک و فرزندش

منبع : biography